Arsa paylarınız neden önemli ?

Bir çok vatandaşımızın hayatı boyunca tek hayali ev sahibi olmaktır. Türkiye’de maalesef orta seviyede geliri olan bir aile için en az 20 yıllık banka borçlanması gerekiyor. Yada yemeden içmeden kesilip biriktirilen paralarla ev sahibi olmasına müsade etmektedir.

EV ALIRKEN ARSA PAYINA NEDEN DİKKAT ETMELİYİZ ?

Ev alırken teknik şartlarından ziyade alıcıyı ilgilendiren en önemli konu dairenin fiyatıdır. Daireyi satan kişilerin sözlü olarak anlattıklarının içinde arsa payları konusu hiç yok denecek kadar azdır. Sizin tek odaklandığınız konu alacağınız daire ve dairenin oturum metrekaresidir. Asıl konu burada arsa payı olmalıdır .

DANIŞMANLIK HİZMETİ SİZİ NELERDEN KORUR?

Dünyanın pek çok yerinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her alışveriş için danışmanlık şartı vardır. Bir mülk yada bir yatırım yaparken o işin uzmanı olan kişiden danışmanlık hizmet satın alırsınız. O danışmanda sizin tüm haklarınızı araştırarak yanlış alışveriş yapmanızı önler yada hakkınızı kimseye kaptırmamanızı sağlar . Avukatlık yada danışmanlık hizmeti almadan yapılan her alışveriş ileriki dönemlerde karşımıza ‘KEŞKE”leri getirmektedir .

TAPUYU ALMADAN EVEL YAPACAĞINIZ İŞLEMLERİN KENTSEL DÖNÜŞÜMDE Kİ ROLÜ

Daire alan kaç kişi Türkiye’de tapuyu almadan önce , yönetim planını ve arsa paylarını alıp inceliyor. Hiç denecek kadar az.

Bu oran resmi istatistiklere göre yüzde 4 oranlarındadır. Daire alanların yüzde 96’sı bilinçsizce ne olduğunu bilmeden , tapum olsun hevesi ile bu alışverişi yapıyor. Arsa payınız dairenizin tapusu haricinde binanın oturduğu arsa üzerinde ki arsada olan hakkınızı ifade etmektedir. Bir çok kişi dairesinin metrekaresini önemsediği için bu mantık bir çok yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Özellikle bilinçsizce yapılan parsel birleştirmeler yada kötü niyetli üreticilerce yapılan arsa payı adaletsizliği olmamalıdır. Arsa payı konusu dairenizde otururken olumsuzluk yaratmamakta yıllar sonra binanızın dönüşümünde yada yenilenmesinde karşınıza çıkmaktadır. Bu durumda muhataplar yıllar sonra bulunamamaktadır. Yada mirascıları haklarınız konusunda maddiyata önem verdiklerinden anlaşmazlıklarda zarar size mal olmaktadır .

ARSA PAYLARINIZI ÖĞRENİN SONUÇ HÜSRAN OLMASIN !

Ancak, problem yıllar sonra yenilenmesi gereken eski binanızda ortaya çıkıyor. Bir bakıyorsunuz. 1 daireniz varken ,Kentsel dönüşümden sonra elinizde çeyrek daire kalmış. İşte biz bunun adına ARSA PAYI diyoruz. Ayrıntılar videoda

Bu içerik 10 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı.