Kat malikleri yönetimsel risklerini biliyor mu?

Bir çok Kat malikimizi yakından ilgilendiren riskler maalesef bilinmediğinden, bu konularda hassas davranılmıyor.

Böyle durumlarda yaşanan problemlerde ise maddi ve manevi bedel ödeyen maliklerimiz iş işten geçtikten sonra önlem almaya çalışıyor .

Örneğin ,merdiven temizletmek için dışarıdan 200-300 tl gibi çalıştırılan merdiven temizlikçilerine, sgk yapılmamaktadır.

Çalışan kişilerin, iş yaptıkları sırada oluşacak merdivenden düşme , ayağı kayma sakatlanma ve ölüm gibi durumlarda, çok büyük bedeller karşımıza çıkıyor.

Halbuki part time sözleşme ile çalıştığı saat kadar ödenecek olan sgk primi 200-250 tl civarıdır .

Bu kadar komik rakamlar için bu riski almaya değermi ?

Diğer mesele asansör ruhsatlarının dikkate alınmaması, bu da aynı araçların yıllık muayenesi gibi ,senede 1 sefer yapılması gereken bir güncellemedir.

Bu güncelleme ile her gün kilometrelerce yol kateden bir asansörün, bakımları yapıldığı halde gözden kaçan eksiklerinin Makine mühendislerinin teknik olarak kontrolü ile yapılmasıdır.

Oluşabilecek asansör kazalarının bedelleri ağır olmaktadır. Ölüm, sakatlanma gibi durumlarda, binada ikamet eden yada bina ile alakası olmayan birinin yaşayacağı bu tip kazalarda;

Eğer asansörünüze bakım firması tarafından aylık bakım ve her yıl yapılması gereken muayenesini yaptırdıysanız;

Bu sefer sizin ödemeniz gereken bedeli bakım yapan ya da,muayene yapan firmalara rucu edileceğinden dolayı riskiniz kalmamış oluyor .

Ortak alan sigortası ile de bu risklerinizi garanti altına alablirsiniz .Ortak alan sigortası konusunda daha sonraki yayınlayacağımız yazılarımızı ve videolarımızı takip ediniz .

Bu içerik 10 Nisan 2020 tarihinde yayınlandı.